Počet výsledků: 47

Otevřít filtraci

multi- je předpona, která znamená „více-“ nebo „mnoho-“. Příklady: multidisciplinarita = kombinace více než jednoho vědního nebo lékařského oboru, multiinfarktová demence = demence, která vzniká následkem opakovaných cévních mozkových příhod, multipolární neuron = nervová buňka, která má mnoho dendritů, multirezistence = odolnost choroboplodných zárodků vůči léčivům více tříd, multisenzorická stimulace = forma terapie, při které je stimulováno více smyslů, apod. Viz také další pojmy v rejstříku, které obsahují výraz multi-.

Multiinfarktová demence neboli MID (zkratka pochází z anglického názvu multi-infarct dementia) je typem vaskulární demence. MID vzniká následkem opakovaných cévních mozkových příhod (CMP), které mohou postihovat menší nebo větší části mozku. Ztráta mozkových funkcí se u jednotlivých pacientů může výrazně lišit, a to v závislosti na tom, které části mozku tyto příhody postihnou. Léčba MID se zaměřuje jednak na zvládání příznaků, jednak na snížení rizika dalších CMP v budoucnu. Viz také multi-, infarkt, demence.

Zánětlivý multisystémový syndrom dětí je jiný název pro multisystémový zánětlivý syndrom u dětí.

Multidisciplinarita znamená kombinaci více než jednoho vědního nebo lékařského oboru. Například u organických duševních poruch hraje roli řada onemocnění z různých lékařských oborů, proto je při jejich diagnostice a léčbě nezbytná multidisciplinární spolupráce neurologů, psychiatrů, internistů apod. Viz také multi-.

Multisystémový znamená „postihující dva nebo více orgánových systémů“. Například multisystémový zánětlivý syndrom u dětí je vzácné systémové onemocnění vyznačující se přetrvávající horečkou a přemrštěnými zánětlivými procesy, které bylo pozorováno u některých dětí a adolescentů exponovaných viru SARS-CoV-2. Viz také multi-, orgánový systém.

Multiparametrická magnetická rezonance neboli mpMRI (zkratka pochází z anglického názvu multiparametric magnetic resonance imaging) je speciální zobrazovací metoda, která se někdy používá při vyšetření prostaty (zvláště při podezření na karcinom prostaty). Kromě informací o anatomii prostaty získá lékař informace i o jejím fungování a metabolismu. Tento způsob vyšetření prostaty zatím nebyl zaveden do běžné klinické praxe, jeho potenciální přínos se stále zkoumá. Viz také multi-, magnetická rezonance.

Multisenzorická stimulace neboli snoezelen je forma terapie, která je někdy využívána například u lidí s autismem, pacientů s demencí nebo poraněním mozku. Při multisenzorické stimulaci jsou smysly stimulovány různými podněty, jako je světlo, zvuky, vůně nebo chutě. Tato metoda bývá provozována ve speciálně zařízené místnosti, má uklidňující a relaxační účinek. Místnost je vybavena tak, aby dodávala podněty různým smyslům, a to pomocí světelných efektů, barev, zvuků, hudby, vůní apod. Stěny mohou být pokryty různými materiály (podnět pro hmatové smysly), upravena může být i podlaha (stimulace smyslu pro rovnováhu). Pacienta obvykle doprovází jeho asistent či terapeut. Viz také multi-, senzorický, stimulace.

Multisystémový zánětlivý syndrom u dětí neboli MIS-C (zkratka pochází z anglického názvu multisystem inflammatory syndrome in children), nazývaný též zánětlivý multisystémový syndrom dětí neboli PIMS (zkratka pochází z anglického názvu paediatric inflammatory multisystem syndrome) je vzácné systémové onemocnění vyznačující se přetrvávající horečkou a přemrštěnými zánětlivými procesy, které bylo pozorováno u některých dětí a adolescentů exponovaných viru SARS-CoV-2. Stav postiženého se může rychle zhoršovat, zdokumentovány byly i život ohrožující situace. Varovnými příznaky jsou nevysvětlitelná přetrvávající horečka a závažné zdravotní potíže poté, co dítě či adolescent přišel do kontaktu s pacientem nakaženým SARS-CoV-2. V takových případech je nutné rychle vyhledat lékařskou pomoc. Nejhůře postižené děti mohou být v případě nutnosti i hospitalizovány na jednotce intenzivní péče. Viz také multisystémový, zánět, syndrom.

Multipolární neuron je typ nervové buňky, která má jeden axon a mnoho dendritů. Multipolární neurony tvoří převážnou většinu neuronů v centrálním nervovém systému; řadí se mezi ně motorické neurony i interneurony. Multipolární neurony se však vyskytují i v periferním nervovém systému, konkrétně v autonomních gangliích. Obrázek: Multipolární, unipolární, bipolární a pseudounipolární neurony – schematický nákres. (Zdroj: depositphotos.com) Viz také multi-, neurony.

Multirezistence neboli MDR (zkratka pochází z anglického názvu multidrug resistance) je odolnost choroboplodných zárodků vůči léčivům různých tříd. Jinými slovy: multirezistentní bakterie jsou odolné vůči antibiotikům různých tříd, multirezistentní viry jsou odolné vůči antivirotikům různých tříd, multirezistentní plísně jsou odolné vůči antimykotikům různých tříd. Přídavné jméno je multirezistentní může popisovat i nějaké onemocnění. Například multirezistentní tuberkulóza je definována jako onemocnění vyvolané kmenem bakterie Mycobacterium tuberculosis, který je rezistentní minimálně vůči kombinaci isoniazidu a rifampicinu. Viz také multi-, rezistence, mnohočetná léková rezistence, MDR.

Zobrazeno 1 až 10 z 47

Počet výsledků